Çinliler Köpek Eti Yerler Mi ?

‘’Çinliler köpek eti yerler mi?’’  yabancıda olsanız Çinlide olsanız emin olun ki bu soru çok sevilen bir soru değil, ama insanoğlu işte ister istemez merak ediyor. Eğer yolunuz bir gün Asya topraklarına düşerse  Çinlilere böyle bir soru sormamanızı tavsiye ederiz. Bir yabancıya göre ‘’köpek eti yemek’’ çok korkunç, iğrenç bir olay, öyleyse şimdi sizlerle beraber bakalım Çinliler gerçekten köpek eti yiyorlar mı ?

Öncelikle şunu itiraf etmek gerekir ki, Çinin Han (汉族) ırkının  “Çin nüfusunun %95’lık kısmını oluşturan ırk” bir kısmı çok eskiden köpek eti yermiş. Çünkü Çinliler köpeği de yenilebilir hayvanlar kategorisine koydukları için antik çağlarda tavuk, ördek ve domuz dışında köpek de çok sık tüketilirmiş. O zamanlarda köpek eti çok değerli olduğu için genellikle misafir geldiği zaman köpek eti kullanılır ve misafire sen benim dostumsun mesajı verilirmiş. Köpek eti yemek Çin de bir tür kültür öğesidir. Aslında diğer ırklara baktığımız zaman onlar köpek eti yemezler yani %5’lik kısım.

Birçok ülkeye göre köpek dosttur. Köpekler çok tatlı hayvanlar onlara göre köpek yemek için değil, birlikte vakit geçirmek için en iyi arkadaştır. Günümüzde Avrupa dışında Asya ülkesi olan Çin’de de durum aynı şekildedir, hatta şimdilerde köpek olmayan evi bulmak çok zor, Çinliler köpek büyütmeyi gerçekten çok seviyor ama dikkat yemek için değil onlara arkadaşlık etsin diye beslerler, çok hem de çok az bir bölümün hala köpek eti yediğini duymuyor değiliz.

Çinlileri köpek eti yemenin dışında başka konularda da eleştirebiliriz mesela, bazı bölgelerde köpeğin hiç değeri yoktur bu yüzden insanlar köpeklere karşı acımasızdır. Hatta onlara göre köpek çok fuzuli bir hayvandır bazı gözü dönmüş canavarlar köpekleri katlederler, sokakta gördükleri zaman tekmeleyerek sevmediklerini gösterirler. Bu durum köpek severler için dayanması çok zor bir durumdur.

Çin’de bazı  bölgelere göre eğer temiz, düzenli ve kurallara uygun bir şekilde köpek eti çıkaran mezbahalar olsa ve bunları pazarlayan yerler olsa köpek etinin yenebileceğini savunurlar ki Çin’de gerçekten köpek eti çıkaran mezbahane vardır. O yüzden siz siz olun Çin’e giderseniz ve böyle kişilerle karşılaşırsanız onlarla münakaşaya girmekten çekinin aksi takdirde çıkılmaz bir yola girersiniz.

Çince Tercümanlar ekibi olarak zaman zaman müşterilerimizin isteğine göre köpek eti satan restaurantlar bulunup, ziyaret edilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti aç
Merhaba! Nasıl Yardımcı Olabilirim?
💬 Merhaba! Nasıl Yardımcı Olabilirim?