Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu​

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Uzakdoğu ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne turistik, ticari, eğitim ve aile fertlerini ziyaret amacıyla gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Çin Vizesi almak zorundadır. Çin’de kapıda vize uygulaması yoktur bu yüzden Çin’e seyahatinizden en az 1 ay önce vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri Çin Halk Cumhuriyetine yapacakları ilk 30 gün için vizeden muaftırlar. 30 gün ve üzeri Çin’de kalmayı planlayan yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri aynı şekilde seyahatten önce uzun süreli vize yapmaları gerekmektedir.

Çin vizesine başvuru yapacak Türk vatandaşlarının hangi vize türüne başvuru yapacağı çok önemlidir. Eğer yanlış kategoride vize başvurusu yapılırsa ya da yapmış olduğunuz vize türünde, vermiş olduğunuz bilgilerin yanlış olması durumunda, şahsın Çin vizesi reddedilebilir. 

Çin vizesine Çin İstanbul Başkonsolosluğu veya Çin Ankara Büyükelçiliği makamlarına başvurarak alabilirsiniz. Çin vizesi için şahıs başvurularının yanında konsolosluk tarafından yetkili kılınan turizm acentaları aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz.

Çin Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çin vize başvurusu yapılırken yeni (çipli) pasaport olması zorunludur.
  • Vize türüne karar vermek. Her vize türünde istenen evraklar farklılık göstermektedir.
  • Başvuru formu ve başvurulucak vize türünün ilgili evraklarının olduğu belgeyi indirip sırasıyla başvuru dosyasının hazırlanması.
  • Başvuru evrakları mutlaka usule uygun olmalı, evrakların usule uygun olmadığı veya sahte olduğu tespit edilirse, Çin’e giriş amacı ve başvurusu birbirine uygun değilse başvuru reddedilir.
  • Başvurunuzun reddedilmesi halinde vize ücretiniz iade edilmez.
  • Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliği resmi sitelerinden başvuru formları indirebilir ve daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti aç
Merhaba! Nasıl Yardımcı Olabilirim?
💬 Merhaba! Nasıl Yardımcı Olabilirim?